Autor:
Kuvatõmmis

Liisa Nurme lasteraamat äratab Annelinna lapsepõlvemälestused taas ellu

Image
Pildil on Liisa Nurme. Fotograaf Signe Oidekivi, Looming Stuudio
Hiljuti ilmus EFRA I kursuse magistrandi Liisa Nurme kirjutatud lasteraamat "Annelinna lood", mis jutustab Liisi ja tema sõprade seiklustest 2000. aastate alguse Annelinnas. 
Iga jutt selles raamatus põhineb ühel või mitmel Liisa bakalaureusetöö raames kogutud Annelinnaga seotud lapsepõlvemälestusel. Raamatu tegelased on küll välja mõeldud, aga kõik nimed ja tegelased on inspireeritud mõnest autori jaoks olulisest inimesest ajast, mil ta ise oli veel väikene tüdruk. 
Liisa sõnul sai ta idee annelinlaste lapsepõlvemälestuste põhjal lasteraamatu kirjutamiseks "Annelinna lugude" kunstnik Kätriin Sädelt 2023. aasta alguses, mil tal alles otsis teemat oma seminaritööle. Et Annelinnast pole varem lastejutte kirjutatud, annelinlasi on aga palju ja nende mälestused on sama väärtuslikud nagu kõigil teistel, otsustaski Liisa kirjutada seminaritöö Annelinnast. "Annelinna lugude" kirjutamist alustas ta 2023 suvel, viimase loo kirjutas 2023. detsembris.
Raamatus on kümme lastejuttu, mis põhinevad seminaritöö raames intervjueeritud viie noore annelinlase lapsepõlvemälestustel. Lisaks on kolme loo põhjaks Liisa enda ja illustraator Kätriini meenutused. Paralleelselt raamatu kirjutamisega otsustas Liisa, et tahab oma seminaritöö bakalaureusetööks laiendada ja viis läbi veel viis intervjuud. Kevadel nõustus Sinisuka kirjastus "Annelinna lood" kirjastama. "Lõputööd kirjutades, mil pidin teksti mahtu arvestades enamiku terviklugudest lühendama analüüsi seisukohalt olulisteks fraasideks, sai lasteraamatust minu lohutus. Teadmine, et minu bakalaureusetöö kõrvalproduktina valminud lasteraamat avaldatakse, hoidis mind pinnal siis, kui ma ajutiselt sihi kaotasin," nendib Liisa. 
Samuti lisab ta, et lasteraamatu kirjutamise puhul on kõige imelisem ja samas ka kõige keerulisem see, kuidas vaadata-kirjeldada maailma läbi väikese lugeja silmade. Kuidas kirjeldada 2000. algusaegset argipäeva, kus kõik teadsid, mis on satelliidipann, telekat suleti nupust ja nutitelefone polnud olemas? Lisaks oli alguses keeruline leida tasakaalu väljamõeldiste ja tõsielu vahel: lapsepõlvest jutustades kirjeldati mälupilte aga kirjanikuna tuli Liisal luua lugusid siduv raam, et need sobituksid raamatu tegelastega ning oleksid põnevad lugeda.  
 
Raamat on mõnus lugemine lastele, aga ka kõigile suurtele, kes pole oma sisemist last unustanud.
Raamatud on müügil Rahva raamatu ja Apollo poodides.
 
Raamatu on illustreerinud: Kätriin Säde
Kirjastus: Sinisukk

31. oktoobril esineb Liisa Nurme Akadeemilise Rahvaluule Seltsi koosolekul ettekandega “Lapsepõlvemälestustest “Annelinna lugudeni”: kuidas bakalaureusetöö kõrvalsaadusena valmis lasteraamat”.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Õpilased klassiruumis.

Registreeru talvekooli „Narrative and the Mind“ Groningenis

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Loodusluuleõhtu ürituste sarja neljanda hooaja avab luuletaja Triin Paja